Od 2023 roku weszły w życie nowe zasady rozliczania najmu prywatnego. Przepisy dotyczą właścicieli mieszkań, dla których wynajem nieruchomości stanowi źródło utrzymania. Polskie prawo przewiduje dwie możliwości rozliczania przychodów osiąganych w ten sposób.
Co musisz wiedzieć na temat najmu prywatnego w 2023?
Osoba, która dysponuje nieruchomością i czerpie korzyści z wynajmu mieszkania, może rozliczać najem na dwa sposoby. Pierwszym jest dzierżawienie lokalu mieszkalnego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (wówczas właściciel traktowany jest jako przedsiębiorca). Drugim sposobem jest natomiast udostępnianie mieszkania w ramach najmu prywatnego, to jest poza własną działalnością gospodarczą. Właśnie ten rodzaj określa się mianem najmu prywatnego.
Przedmiotem najmu prywatnego nie musi jednak być tylko mieszkanie lub inna nieruchomość (mowa o, na przykład, wynajmie domu jednorodzinnego). Poza takimi obiektami, w ramach najmu prywatnego, możliwe jest udostępnienie także ruchomości. W obu przypadkach istotne jest przyjmowanie przez właściciela ustalonego czynszu za udostępnienie nieruchomości lub ruchomości.
Jak w 2023 r. rozliczać przychody z tytułu najmu prywatnego?
Wprowadzony w 2022 roku Nowy Ład zmienił dotychczasowe sposoby rozliczania działalności, jaką jest prywatny najem mieszkania. Do tej pory możliwe było opodatkowanie najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub też rozliczenie dochodu na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.
Od tego roku, czyli od 1 stycznia 2023 r. właściciel mieszkania może rozliczyć koszty uzyskania przychodu tylko za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, który zgodnie z nazwą jest liczony właśnie od przychodu, a nie od dochodu.
Podatnik udostępniający lokal w ramach najmu prywatnego nie musi w tym roku odrębnie informować właściwego dla siebie Urzędu Skarbowego o przejściu na ryczałt – jest to ustanowione odgórnie, zatem nie wymaga dodatkowych formalności. Obowiązkowo właściciel musi samodzielnie obliczyć ryczałt, który następnie kwartalnie lub za dany miesiąc uiścić stosowne opłaty ustalane ryczałtowo.
Plusy i minusy objęcia najmu prywatnego zryczałtowanym podatkiem
Na spore korzyści liczyć mogą współwłaściciele nieruchomości, których łączy wspólność majątkowa. W przypadku małżeństw bowiem przyjęto, że wyższa stawka ryczałtu (to jest 12,5%) będzie obowiązywała ich dopiero w przypadku osiągania przychodów z najmu w kwocie powyżej 200 tysięcy złotych. W dodatku zasada ta obowiązuje tak w przypadku odrębnego sposobu rozliczania się, jak i opodatkowaniu uzyskanych przychodów w całości tylko przez jednego ze współwłaścicieli.
Minusem może okazać się brak możliwości amortyzacji mieszkania – ponieważ przy rozliczaniu się za pomocą ryczałtu tego rodzaju opcja w ogóle nie jest brana pod uwagę. Odpisy amortyzacyjne nie będą już zatem obejmowały nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, wynajmowanych na podstawie umowy najmu oraz wydzierżawionych.