„Auto na firmę” – z takim stwierdzeniem spotykają się coraz częściej przedsiębiorcy, firmy leasingowe czy salony samochodowe. To popularny sposób finansowania kupna auta osobowego czy dostawczego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Skąd ta popularność? Związana jest ona z możliwością zwiększenia kosztów uzyskania przychodu. Leasing samochodu jest jedną z najlepszych opcji zewnętrznego finansowania samochodu w firmie. Umowa ta jest często szybka do uzyskania niż kredyt. Z tego powodu wielu przedsiębiorców korzysta z tej wygodnej formy użytkowania auta, dla których samochód w firmie jest koniecznością. Jak wziąć samochód w leasing? Jakie są wymagane dokumenty i jakie są z tego tytułu korzyści podatkowe? Zapraszam do lektury.
Leasing samochodu na firmę – leasing operacyjny czy finansowy?
Zacznijmy od wyjaśnienia terminu leasingu operacyjnego. Podstawowa różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym, polega na zaliczaniu przedmiotu do składników majątkowych. Pierwszy z nich dotyczy leasingodawcy, w wielu przypadkach firmy leasingowej. To ona przekazuje na użytkowanie samochód, w zamian za opłacanie rat leasingowych. Każda rata ma doliczony podatek VAT. Dla przedsiębiorców leasing operacyjny jest tańszy i korzystniejszy finansowo, dlatego przedsiębiorcy decydują się właśnie na ten rodzaj finansowania. Z racji tego, że samochód pozostaje własnością leasingodawcy, to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Oczywiście, po zakończeniu umowy, leasingobiorca może dokonać wykupu pojazdu.
Natomiast leasing finansowy, którego przedmiotem jest samochód, tak jak wyżej napisałam, zostaje zaliczany do składników majątkowych leasingobiorcy, czyli w naszym przypadku przedsiębiorcy. Jest on również często porównywany z kredytem samochodowym. Umowa leasingu finansowego polega na opłacaniu przez przedsiębiorcę rat zgodnie z harmonogramem, które składają się z części kapitałowej i odsetek. Jednak tylko ta druga część, czyli odsetki, będą stanowić koszt podatkowy. W przypadku leasingu finansowego, podatek VAT musi zostać zapłacony z góry.
Korzyści podatkowe z leasingu na samochód – warto?
Jakie są korzyści podatkowe z leasingu samochodowego w firmie? Główną zaleta takiej formy finansowania jest uwzględnienie tego przedmiotu w kosztach uzyskania przychodu opłaty wstępnej i rat leasingowych (dotyczy leasingu operacyjnego), a także odliczenia podatku VAT Dotyczy to pojazdów wykorzystywanych tylko do celów służbowych – możliwość odliczenia 100% VAT. Natomiast, jeśli chodzi o samochody służące do celów służbowych i prywatnych, możemy skorzystać z odliczenia 50% VAT.
Warto przy tym wspomnieć, że leasing finansowy i leasing operacyjny to dwie różne formy źródeł finansowania zakupu samochodu na firmę. Przedsiębiorcy, którzy się na niego decydują, do kryterium wyboru zaliczają m.in. koszty początkowe. Leasing operacyjny, który nie wymaga angażu dużego kapitału własnego, jest lepszą opcją w porównaniu do leasingu finansowego, gdzie podatek VAT musi zostać zapłacony z góry przy podpisywaniu umowy leasingowej lub wraz z pierwszą ratą. W tej sytuacji przedsiębiorca powinien sam stwierdzić, która z form umowy leasingowej będzie dla niego korzystniejsza z racji prowadzonej działalności.