W dobie światowego kryzysu, związanego z pandemią koronawirusa, polski rząd by ratować sytuację gospodarczą kraju, przygotował pakiet zmian w prawie, nazywanym jako ‘’tarcza antykryzysowa’’. Forma pomocy została podzielona na 5 obszarów: pracownicy, firmy, zdrowie, instytucje finansowe oraz inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy w związku z ostatnimi wydarzeniami zanotowali straty, mogą liczyć na dofinansowanie do pensji pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać z dniem 1 kwietnia.
Czy z pomocy może skorzystać każdy przedsiębiorca?
O dofinansowanie do pensji może się ubiegać każdy przedsiębiorca. W rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2020 r. o Prawie przedsiębiorców, gdzie w art. 4 ust. 1 i 2 czytamy: Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Jak również: przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Zatem w przypadku wystąpienia przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, przez które obrót gospodarczy był znacznie mniejszy, w następstwie pojawienia się COVID-19. Minimalny okres prowadzenia działalności wynosi 2 miesiące. Cytując za serwisem gov.pl: W celu otrzymania dofinansowania skala spadku sprzedaży towarów lub usług musi wynosić:
- Nie mniej niż 15 proc. – jest to stosunek łącznych obrotów z ostatnich 2 miesięcy, przypadających po 02.01.2020 do obrotów równoważnie z rokiem poprzednim
- Nie mniej niż 25 proc. – jest to stosunek z obrotów, które nastąpiły w dowolnie wskazanym miesiącu, analogicznie za poprzednio wskazany rok kalendarzowy.
Dofinansowanie pensji – w jakiej formie?
Dzięki uzyskanemu wsparciu z polskiego rządu, przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie 3- miesięcznego wynagrodzenia swojego pracownika, którego zatrudnia. Pomoc, która zostanie przyznana przedsiębiorcy obowiązuje:
- W okresie wprowadzonego przestoju ekonomicznego. Przedsiębiorca, którego zdaniem firma ma przestój ekonomiczny związany ze spadkiem obrotów, może starać się o dopłatę do pensji pracownika przez państwo, która równać się będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Zaznaczyć tutaj należy, że przedsiębiorca w tym przypadku może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o maksymalnie 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, zaznaczając przy tym, że pensja nie może być niższa, niżeli minimalne wynagrodzenie za wykonaną pracę.
- Nastąpi obniżenie wymiaru czasu pracy. Państwo w tym wypadku dopłaci nawet do 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce.
Jakie dokumenty przygotować?
Dokumenty, które musi posiadać przedsiębiorca, są zawarte w przepisach ustawy oraz przepisach wykonawczy do ustawy – mianowicie:
- Kopia porozumienia,
- Wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń,
- Kopia pełnomocnictwa
Dodatkowymi oświadczeniami, którymi musi dysponować przedsiębiorca są:
- Status przedsiębiorcy,
- Spadek obrotów gospodarczych,
- Zaświadczenie o niezaleganiu w zobowiązaniach podatkowych, składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do końca trzeciego kwartału 2019 r.,
- Dokumenty świadczące o skorzystaniu ze zwolnień dotyczących składki ZUS
- Oświadczenie o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie społeczne z pensji pracowników
- Zaświadczenie nieubiegania się o pomoc obejmujących tych samych pracowników, w zakresie takich samych tytułów wypłat w ochronie miejsc pracy